Redakcja
Lider zespołu na produkcji
Redakcja

Zarządzanie pracą na produkcji wiąże się z wieloma wyzwaniami i obowiązkami. Lider zespołu powinien skupiać się zarówno na budowaniu zaangażowania, jak i rozwiązywaniu problemów. Zarządzanie zespołem może być utrudnione m.in. przez pracowników, co jest szczególnie widoczne w firmach charakteryzujących się sezonowością. Pracownicy zatrudniani jedynie na krótki okres czasu są niepewni i zdarza się, że odchodzą oni z dnia na dzień. Co więcej, lider zespołu niejednokrotnie spotyka się z brakiem zaangażowania wśród pracowników. Uważają oni, że nie ma sensu w pełni poświęcać się pracy, którą można szybko zmienić. Ponadto sądzą, że ich wysiłki nie zostaną zauważone w dużej grupie pracowników. 

Czytaj dalej
Nowoczesna produkcja
Redakcja

Podczas tegorocznego Warsztatowego Kongresu Szefów Produkcji przedstawione zostanie case studies dotyczące przedsięwzięć Toyoty. Uczestnicy dowiedzą się, jak wygląda genchi genbutsu w praktyce i jak pozyskani zostali w tym wypadku pracownicy z Ukrainy. Zaprezentowany zostanie też projekt relokacji pracowników.

Czytaj dalej
Onboarding dla sprawnego wdrożenia nowych pracowników
Redakcja

Pozyskiwanie kandydatów do pracy na produkcji jest coraz trudniejsze. Aktualna sytuacja określana jest jako rynek pracownika, co oznacza, że to właśnie pracownicy rozdają karty. To oni przedstawiają swoje warunki na rynku i wybierają najlepsze z istniejących ofert, zaś pracodawca dba o utrzymanie w firmie członków zespołu. Jest to uproszczone przedstawienie sytuacji, lecz faktem jest, że wciąż rośnie rozbieżność między dostępnością a zapotrzebowaniem na specjalistów. Przesycenie rynku pracy ofertami czy pracownicy ze wschodu sprawiają, że samo poszukiwanie nowego członka załogi staje się wyzwaniem, a dopiero w dalszej kolejności myśli się o jego dopasowaniu do firmy i stanowiska. Jak zatem zdobyć pracownika i co zrobić, by zechciał on zostać w firmie na dłużej? Jak przeprowadzić szkolenie nowego pracownika?

Czytaj dalej
Motywowanie pracowników produkcyjnych
Redakcja

Czy motywowanie pracowników zawsze wiąże się z premiami pieniężnymi? Okazuje się, że niekoniecznie. Premia nie jest jedynym sposobem radzenia sobie ze spadkiem efektywności. Co więcej, w dalszej perspektywie może mieć negatywny wpływ na rozwój firmy i nie jest gwarancją utrzymania pracownika. Zatem jak zmotywować pracowników, by nie tylko pracowali efektywniej, ale i zostali w firmie na dłużej? Czy rzeczywiście obecny rynek to rynek pracownika?

Czytaj dalej
Szkolenia pracowników w zakładzie produkcyjnym
Redakcja

Szkolenia pracowników to inwestycja, która ma sens. Są one potrzebne w każdej firmie, choćby wtedy, gdy do pracy przyjmuje się nowe osoby lub kiedy ktoś zmienia zakres obowiązków. To wyraz troski o kadrę, ponadto wpływają pozytywnie na autorytet szefa i pozwalają zyskać doskonale wykwalifikowanych, lojalnych pracowników.

Czytaj dalej